Nyheder

Program for åbent hus torsdag d.25. januar kl. 9-18

Gæsteprogram: 9.15-9.45: ½ times information og video om Idrætsskolen i elevrummet (vil køre flere gange i løbet af dagen) 9.45: Idrætsaktiviteter: · 9.45-11.00 Basket · 9.45-11.15 Dans · 9.45-11.30: Vinterliv 11.30: Idrætsaktiviteter: · 11.30-13.00: Basket · 11.45-13.00 Dans · 12.00-13.00: Vinterli ...

Nye brochurer

Nye brochurer, informationsaften og åbent hus på Idrætsskolen ! Nu er Idrætsskolens nye brochure snart på vej til at blive sendt ud, du kan allerede nu se den her, eller ringe/maile til os, og få den tilsendt ! Klik her, og se den nye brochure ! Idrætsskolen er et undervisningstilbud til voksne udvi ...

Nyt fra Studietur 2017

Mandag Efter en god og hyggelig bustur til Sønderborg, kom vi frem til Sønderborg Idrætshøjskole i solskin, hvor Lise modtog os. Idrætsskolens elever viste os rundt og derefter havde vi sjov i parken med opvarmning og forskellige aktiviteter. Efter dejlig aftensmad, var der dans i spejlsalen med Rik ...

Praktiske informationer

Mødetid 9-14 hver dag, åbent ca. 08.30   Fravær/sygdom -ring 38 88 28 46   Kørsel- Skovlunde Busser –ring 40 44 14 60   Rygning forbudt indendørs !   Værdigenstande/ -poser (incl. mobil)   Mobiltelefoner – ej i undervisning   Idrætstøj/liste + navn i tøjet   Vasket ...

Studieturen til Sønderborg

Mandag morgen drog forventningsfulde elever og lærere mod Idrætshøjskolen i Sønderborg, hvor fem dage i det jyske ventede os. Lise modtog os på skolen og eleverne blev indkvarteret på 2 eller 3-mands værelser. Mandag eftermiddag fik vi rundvisning på skolen af nogle IHS-elever, som samme aften også ...

UIUs hus 4 deltager i onsdagens løbetræning.

I sol og frisk efterårsluft deltog elever og personale fra UIU denne onsdag i vores faste onsdagsløbetræning. Som sædvanligt tog Idrætsskolens elever godt imod vores gæster. Der var stor nysgerrighed, stort gå-på-mod, høj energi og puls. Løbetræning består af en masse forskellige løbeudfordringer. T ...

Blog

Ansøgning om økonomisk støtte

Ansøgning om støtte til deltagerbetaling, kørsel, studietur eller Landsidrætsstævne/Special Olympics: Jeg ansøger hermed Idrætsskolens støtteforening om helt eller delvist tilskud til betaling af en af ovennævnte udgifter: Navn:     Adresse:     Ansøgning skal afleveres til Idræt ...

Valgmuligheder i et overset parallelsamfund

Voksne mennesker med udviklingshæmning er en lidt overset gruppe i Danmark, der ofte lever sin egen beskyttede tilværelse i en form for parallelsamfund. Og ikke bare er de overset, de følger også en lidt mere fastlagt og forudsigelig rute i hverdagen og i livet, en rute som de måske ikke alle nødven ...

“Motion i vand og på land” efterår 2013.

Fra mandag den 11. november til fredag den 13. december har Jette, Susi, Zohré, Lone, Camilla, Kristine, Monica og Win Win, arbejdet alsidigt med temaet ”Motion i vand og på land”. Holdets indsats har været præget af stor arbejdsomhed og entusiasme og koncentration. Alt sammen i et meget positivt so ...

Studieturen 2013 – dag for dag

Studietur på Idrætshøjskolen i Sønderborg 4.-8. november 2013 Mandag: Vi ankom til skolen mandag eftermiddag. Her blev vi indkvarteret på fine 2 mands værelser med eget bad og toilet. Så snart sengene var redt, og tøjet pakket ud, klædte vi om til sportstøj – nu kunne opholdet for alvor begynde! Som ...

Fællesuge – Krop og Kultur

Fællesugen i uge 18 havde overskriften IDRÆT og KULTUR. Målet var – ud over en masse godt socialt samvær – at både kroppen og hovedet kunne blive udfordret på nye måder og med lidt anderledes aktiviteter. I ugens løb spillede vi hockeyturnering, lavede styrke- og konditionstræning på Grøndalsc ...

Kropsteater periode 8

Kropsteater hvad er det? Det kan 11 af Idrætsskolens elever svare på, efter et 5 ugers forløb. Eleverne blev kastet ud i alverdens øvelser med fokus på koncentration, opmærksomhed, udtryksformer, scenisk fremtræden, improvisation, mimik og samarbejde. I løbet af de 5 uger lavede vores elever Ikke mi ...